Jak długo zabezpieczać tatuaż folią? - Sztorm Tattoo
logo
START / BLOG / Jak długo zabezpieczać tatuaż folią?
showcase image

Jak długo zabezpieczać tatuaż folią?

Jak długo zabezpieczać tatuaż folią? Pytanie to pojawia się bardzo często w naszym studio tatuażu w Gdańsku. I nic dziwnego. Wątpliwą przyjemnością jest obwijanie się w folię, szczególnie kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Jest w niej gorąco, w dodatku szeleści i ogranicza ruchy. Jest jednak niezbędna, aby zabezpieczyć świeży tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi. Chroni przed zabrudzeniami, oraz pomaga zachować tattoo w ciągłym nawilżeniu. Jak długo jednak powinniśmy paradować w foliowym pancerzu?

Obecnie w naszym salonie tatuażu posiadamy, poza standardową folią, specjalne opatrunki, typu second-skin. Przykleja się je na świeży wzór, i przez określony przez tatuatora nie robi się z nimi w zasadzie nic. Kiedy zostanie on usunięty, nie ma już potrzeby zabezpieczać tatuażu folią. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, jednak nie każdy tatuator wybiera właśnie tą formę ochrony świeżego tattoo. Jest to jednak temat na zupełnie osobny tekst. Obie formy pielęgnacji są skuteczne, i posiadają swoje plusy i minusy, jednak tutaj skupimy się na sposobie “na folię”.

Czy konieczne jest zawijanie tatuażu folią w pierwszych dniach od jego wykonania?

Zdecydowanie tak! Stanowi on na początku otwartą ranę, którą w sposób kontrolowany chcemy zagoić nie powodując przy tym blizn, ani innych znamion. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć świeży tattoo przed wpływem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Folia skutecznie chroni tatuaż przed bakteriami z powietrza, ale także kurzem, i wszelkim brudem, jaki możemy napotkać na swojej drodze. Dodatkowo, wydłuża czas, w jakim maść lub krem do pielęgnacji tatuażu pozostaje na skórze, oraz zatrzymuje wypływającą z niego limfę i osocze, które również wspomagają proces gojenia.

Jak długo powinniśmy w ten sposób zabezpieczać świeży tatuaż? Zwykle wystarczą 2-3 dni. W tym czasie skóra wstępnie się zregeneruje, a powstała podczas tatuowania “rana” w postaci wzoru przestanie się sączyć, i ulegnie zamknięciu. Nie wydłużaj jednak na siłę tego procesu. Zbyt długie zawijanie tatuażu folią może prowadzić do odparzenia, i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zamiast wspomóc bezpieczny proces gojenia, może sprawić, że zacznie się on komplikować. Trzeba również pamiętać, aby opatrunek zmieniać co 2-3 godziny (oczywiście z wyłączeniem pory snu). W przeciwnym wypadku możemy zapocić i zaparzyć świeży tatuaż, co doprowadzić może nawet do jego zakażenia.

Jedynym wyjątkiem, w którym warto rozważyć dzień lub dwa dłuższego zabezpieczania nowego tatuażu folią, jest zwiększone ryzyko wywołania zakażenia. Są to sytuacje na przykład dużych, kilkudniowych festiwali na otwartym powietrzu, kiedy masa ludzi wznieca w powietrzu permanentny kurz, lub praca, która w szczególny sposób narazić może na kontakt z brudem lub bakteriami. Jednak nawet w takim przypadku najlepiej skonsultować tę decyzję ze studiem tatuażu, lub swoim tatuatorem. Nasz salon tattoo w Gdańsku również zawsze chętnie służy pomocą, aby Wasze wzory goiły się jak najlepiej!

ADAM ZIOTEWICZ

Zobacz TUTAJ Co u Nas? a także obejrzyj i subskrybuj nasz kanał YOUTUBE